Ako funguje tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo funguje na princípe odberu energie z vonkajšieho prostredia, ktorú dokáže premeniť na teplo a využiť ho na vykurovanie, či ohrev vody.

Takúto energiu získava buď zo vzduchu, zeme, alebo vody, v ktorých sa nachádza obrovské množstvo tepla. Má však nízku hodnotu, takže sa pred využitím za účelom vykurovania musí priviesť na vyššiu teplotu pomocou kompresoru.

Ako funguje tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo má rovnaký chladiací okruh ako chladnička, mraznička či klimatizácia. Prúdi v ňom chladivo ktoré je poháňané kompresorom. Využíva sa vlastnosť chladiva, že sa vie odparovať pri nižších teplotách ako voda – teda aj pri mrazoch.
Okruh sa skladá z kompresora, expanzného ventilu, výparníka a kondenzátora + potrubné rozvody.

Kompresor vytvorí v chladiacom okruhu tlak vďaka čomu chladivo prúdi stále dookola. V expanznom ventile sa kvapalina rozpráši, ako keď Vy doma oblažujete listy rastlín vodou z rozprašovača. Vidíte kvapôčky vody ako sa vo vzduchu odparia. Na to odparenie potrebujú teplo, ktoré odoberú z okolia. Tým to okolie ochladia – toto sa deje vo výparníku preto vo výparníku sa vzduch ktorý ním prúdi aby zvýšil to odparovanie ochladí.

Pri tepelnom čerpadle je toto vo vonkajšom prostredí. Pre vyšší výkon sa cez vzduchové kanáliky výparníka prúdi vzduch vplyvom ventilátora vo vonkajšej časti TČ. Bez ventilátora by sa to dialo tiež no výkon by bol malý. Prúdením vzduchu pomáhame zvýšiť výkon vo výparníku.

Odparené chladivo nasáva kompresor a tlačí ho do kondenzátora kde nastáva odovzdanie tepla buď vzduchu ( tepelné čerpadlo pri klimatizácií) alebo vode, či inému teplonosnému médiu – to je náš prípad -ohrejeme vykurovaciu vodu , ktorou vykurujeme buď podlahovou, alebo radiátormi a ohrievame TÚV. A takto to ide dookola.

Tepelné čerpadlo vs bežný kotol (plyn/elektrina)

Tepelné čerpadlá sú ekologickou náhradou bežných plynových a elektrických kotlov. Vďaka tomu, že teplo čerpajú z okolitého prostredia, dokážu vykúriť váš dom cez radiátory aj podlahové kúrenie, zohriať teplú vodu a v lete dokonca aj chladiť. To, koľko vám tepelné čerpadlo ušetrí závisí najmä od oblasti v ktorej žijete, resp. od vonkajšej teploty vzduchu. Inak kúri to isté čerpadlo v Oravskej lesnej (jedna z najchladnejších obcí na Slovensku), ako napr. v Hurbanove (najteplejšia obec na juhu Sloveska) = ten istý dom, to isté čerpadlo, iná vonkajšia teplota.

V tabuľke si môžete pozrieť, ako sa bude tepelné čerpadlo Acond správať pri rôznych vonkajších teplotách.

Z čoho sa skladá (2 časti – vonkajšia a vnútorná)

Obrázok – Veľká vonkajšia, ktorá sa vzadu pripojí priamo na kúrenie
Acond PRO N – vonkajšia časť
Acond PRO R – vonkajšia časť

Vnútorná časť:
Iba rozvádzač
Rozvádzač s hydromodulom
Obrázok – Rozvádzač

Inštalácia Tepelného čerpadla

Pri rekonštrukcii vám kúrenár napojí vonkajšiu časť na potrubie, elektrikár zapojí rozvádzač a máte hotovo. Je to až také jednoduché

Tepelné čerpadlá Acond

Ak hľadáte tepelné čerpadlo s najlepším pomerom cena-kvalita, určite vás zaujmú tepelné čerpadlá značky Acond. Či už tým, že sú zložené z kvalitných nerezových materiálov, spoľahlivým servisom aj na diaľku (priamo od výrobcu), či tým, že sú jednoducho najtichšie.