Tepelné čerpadlá si ľudia kupujú, pretože chcú ušetriť. Napriek tomu že cena za tepelné čerpadlo je vyššia ako za kotol na plyn, či pevné palivo. Plyn je však závislý na prípojke plynu, a tak aj tu môže byť vysoká cena, pretože plynová prípojka tiež niečo stojí. Kotol na pevné palivo musí mať zase nejaký priestor na uskladnenie paliva.

Obchodníci preto pri oslovovaní zákazníkov radi používajú odborný výraz “máme najvyššie COP.”

Čo je COP?

COP = Koeficient účinnosti = základný parameter, ktorý znázorňuje účinnosť tepelného čerpadla. Má premenné hodnoty, preto sa určuje pre každú situáciu zvlášť. (Napr. Vonkajšia teplota vzduchu 7°C, teplota vykurovacej vody 35°C.

V reálnom svete sa však tieto hodnoty neustále menia. V tejto chvíli je vonku napríklad 7°C, no o pol hodinu môže byť 5°C. Tak isto sa mi bude meniť teplota vykurovacej vody. Mohol som napríklad otvoriť okno, tým sa mi znížila teplota vzduchu v miestnosti a teda čerpadlo muselo “pridať” na výkone, aby mi vnútri udržalo príjemných 23°C.

Kvôli tomu sa zaviedol nový presnejší údaj SCOP, ktorý nám dáva údaje o celosezónnej účinnosti.

SCOP je presnejšie ako COP

SCOP = Sezónny koeficient účinnosti. Hovorí o spotrebe všetkých komponentov tepelného čerpadla (COP hovorí iba o výkone kompresora). Zarátava tam aj straty pri odovzdávaní tepla a odmrazovaní vonkajšej jednotky. Udáva nám preto presnejšie údaje ako COP.

Dajte si pozor:

Ak Vám ako zákazníkovi niekto povie, že “naše tepelné čerpadlo má najvyššie COP na trhu,” a udá aj jeho číslo, tak si uvedomte, že hovorí síce pravdu, no na druhej strane je to relatívne, pretože to COP je závislé od vonkajšej teploty a teploty vykurovacej vody.

Pozrite si tabuľku výrobcu tepelných čerpadiel Acond ako sa to líši pri oboch typoch nami dodávaných tepelných čerpadiel.

Teraz si zoberte do úvahy kde chcete tepelné čerpadlo použiť. Na juhu Slovenska? Alebo v Tatrách? Práve od lokality závisí aj COP tepelných čerpadiel, ktoré si vyberiete.

“Úprimne My čo ponúkame tepelné čerpadlá sme obchodníci. Je to tak. Závisí iba na nás čo všetko Vám každý z nás o svojom produkte povieme. Cena ponúkaného produktu, jeho účinnosť a iné údaje, o ktorých všetci hovoríme si porovnajte, a až potom sa rozhodnite. Každý z nás chce aby ste si vybrali práve jeho. Vyberajte tak, aby ste boli s výberom a používaním spokojný.” – Miloš Horvát, riaditeľ prevádzky Horvát Servis.

Preto sa začal používať náhradný údaj SCOP, no ani tu sa nedá povedať, že je to presný údaj. Ten najpresnejší Vám povie až užívanie VÁŠHO tepelného čerpadla. Preto si pri výbere tepelného čerpadla porovnajte viacero údajov, nie iba COP, či SCOP. Napríklad hluk je veľmi dôležitý. Nie ani tak kvôli Vám samotným. Vaše tepelné čerpadlo môže rušiť aj Vašich susedov viac sa dočítate tu:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Ekoteplo.sk